Піддубчак М.О.,
магістрант Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
ПРИЧИНИ ТА УМОВИ ІСНУВАННЯ КОРУПЦІЇ У СФЕРІ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Корупція - це суспільно-визнане соціально-негативне явище, конкретизована протиправна поведінка, яка має обов’язковий корисливий мотив і побудована на протиправному використанні відповідних повноважень [1; 2]. Корупція стала однією з найнебезпечніших та найактуальніших сучасних проблем для України, яка фактично загрожує соціальним, політичним та економічним інтересам держави [4].
В 2001 році Україна займала 83 місце за індексом сприйняття корупції міжнародної організації Transparency International, який до 2017 року продовжував мати негативну динаміку та досяг 130 місце із 180 країн світу [3]. Міжнародна аудиторська компанія Ernst & Young у 2012 році поставила Україну в трійку найбільш корумпованих країн світу разом з Колумбією та Бразилією, а в квітні 2017 року такі дослідження встановили, що українська держава зайняла перше місце у світі за рівнем корупції [6].
Найбільш масштабні моделі української корупції існують, в першу чергу, в економічних вимірах. Корупція у сфері економіки - це фундамент цього явища для всіх його моделей та варіацій в українському суспільстві. Економіка є тим середовищем, заради якого суб’єкти владних повноважень вступають у корупційні зв’язки і безпосередньо отримують найбільші «тіньові доходи».
Зародження корупції виникає там, де існує складна та нераціональна дозвільна система, розширена система адміністративних інструментів з боку владних інституцій, і в значній більшості випадків вона формується там, де виникають нормативно регульовані відносини імперативного характеру між державною системою та приватним сектором.
Сучасні дослідження встановили наступні причини та умови виникнення, існування і подальшого «розвитку» економічної корупції в Україні:
1) несистемність, нерівномірність, непослідовність побудови ринкового господарства та відносин в Україні;
2) поділ суспільства на «класи» багатих та бідних. Окремі громадяни України, маючи доступ до розпорядження або управління державним майном, провели власне гіперзбагачення. Більшість громадян України є бідними;
3) відсутність початкового капіталу у суб’єктів підприємницької діяльності, відсутність економічних, фінансових механізмів його заробити або правомірно отримати;
4) правові прогалини, які виникають в умовах ринкових відносин, вирішуються в Україні за правилами «тіньових» відносин;
5) об’єднання влади та бізнесу створює олігархію, яка вибудовує, зміцнює та систематизує «тіньову» економіку. Головні негативні прояви олігархії - лобіюванням інтересів суб’єктів підприємницької діяльності у владі з метою збільшення власних прибутків, що зменшує прибутки державного бюджету;
6) українські посадові особи отримують неправомірну вигоду в обмін на допуск суб’єктів підприємницької діяльності до необхідних ресурсів або сфер діяльності;
7) владний вплив держави на суб’єктів підприємницької діяльності шляхом встановлення формалізованих «адміністративних бар’єрів» створює в Україні інструменти їх додаткового контролю, що призводить до найскорішого переходу таких суб’єктів в «тіньову» економіку.
Наведені фактори призвели до того, що в Україні бізнесмени в максимальній своїй більшості не створюють економічні об’єкти без корупційних відносин з представниками української влади. Економіка України стала територією боротьби за привілеї та схеми перерозподілу між найсильнішими кланами або групами шляхом застосування найбільш «поширених» моделей української корупції з економічним підґрунтям, а саме: розкрадання бюджетних коштів; розкрадання державного майна; приватизація державних підприємств за умовами нанесення величезних збитків державі [5].
Підводячи підсумки, доцільно зазначити, що вплив корупції на національну економіку України є особливо небезпечним та тотально поширеним, він знижує ефективність економічної політики державних суб’єктів, створює умови для переходу приватного бізнесу у «тіньовий сектор», учасники таких відносин порушують чинне законодавство, деградує система оподаткування, знищуються принципи та правила підприємницької діяльності.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Кримінальний кодекс України : Закон України від 5 квітня 2001 р. № 2341-III // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 25-26. – Ст.131.
2. Про запобігання корупції : Закон України від 14 жовтня 2014 р. № 1700-VII // Офіційний сайт Верховної Ради України. Законодавство України. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1700-18;31
3. Індекси корупції // Офіційний сайт Transparency International. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://ti-ukraine.org/cpi/.
4. Мельник М.I. Корупція: сутність, поняття, заходи протидії / М.I. Мельник. – К.: Атiка, 2001. – 304 с.
5. Розпутенко І. Корупція як системна проблема // Офіційний сайт Matrix. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
http://matrix-info.com/2017/04/23/koruptsiya-yak-systemna-problema/;
6. People First: The latest in the watch on Ukrainian democracy // Офіційний сайт KyivPost. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу :