Секція 1
Скочій С. В.
магістрантка,
Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
ФАКТОРНИЙ АНАЛІЗ ФОРМУВАННЯ ПРИБУТКУ ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА
Прибуток є основним показником ефективності діяльності підприємства, метою, результатом, стимулом, чинником економічної безпеки. Всі процеси та явища господарської діяльності є взаємозв’язаними, взаємозалежними та взаємообумовленими. Під факторним аналізом розуміють методику комплексного та системного вивчення та вимірювання впливу факторів на величину результативних показників [3, с.100].
На формування абсолютної суми прибутку підприємств впливають: ефективність їх фінансово-господарської діяльності; сфера діяльності; галузь економіки; установлені законодавством умови обліку фінансових результатів.
З точки зору автора, факторний аналіз операційного прибутку слід проводити у двох площинах: 1) зовнішнє середовище, під впливом якого факторні показники можуть істотно змінювати значення результативного показника; 2) внутрішнє середовище впливу на прибуток, яка прогнозує очікувані результати діяльності, створює певні індикатори майбутнього економічного стану підприємства.
При аналізі показників прибутку виділяються такі етапи: 1) надається оцінка динаміки прибутку в цілому та в розрізі окремих видів діяльності (операційна, інвестиційна, фінансова), визначається прибутковість окремих структурних підрозділів; 2) виконується факторний аналіз формування прибутку за видами діяльності: факторний аналіз прибутку від операційної діяльності; факторний аналіз прибутку від реалізації продукції (робіт, послуг); надається оцінка внутрішніх і зовнішніх резервів.
Проаналізувавши динаміку прибутку досліджуваного підприємства встановлено, що відбулося зростання валового прибутку у порівнянні з попереднім роком на 47,8%, а чистий прибуток зріс на 56,6%. В той час як чистий дохід збільшився на 40,3%, тобто темп приросту витрат на виробництво реалізованої продукції є нижчим за темп приросту доходу підприємства.
Після оцінки динаміки прибутку від операційної діяльності доцільно провести аналіз його структури. Але перед цим аналізується структура доходів і витрат, понесених для отримання цих доходів.
Аналіз даних про доходи підприємства у 2017 році свідчить про їх позитивну динаміку у порівнянні із попереднім роком. Найбільшу питому вагу в структурі доходів від операційної діяльності займає дохід від реалізації продукції (майже 97% у 2016 році, та 99,5% - за 2017 рік).
Виходячи із розрахунків, на підприємстві відбулося зростання витрат операційної діяльності та деякі зміни в структурі. Зокрема, частка собівартості реалізованої продукції зросла на 2,8% в структурі (склала 83,6%) та зниження частки інших операційних витрат. Структура витрат відповідає структурі доходів.
Найбільшу питому вагу у структурі операційних витрат займають матеріальні витрати (77,0-77,9 %), що свідчить про високу матеріаломісткість операційної діяльності.
Отже, основне джерело одержання прибутку досліджуваного підприємства - операційна діяльність. Прибуток від операційної діяльності в аналізованому періоді зріс на 49,6%, що свідчить про підвищення ефективності управління господарською діяльністю підприємства загалом.
Факторний аналіз операційного прибутку здійснено на основі методу ланцюгових підстановок. Визначено вплив на операційний прибуток зміни обсягу реалізації, зміни структури реалізації, зміни відпускних цін реалізації продукції, зміни цін на сировину, матеріали, інші ресурси.
Зміни обсягу виробництва, залишків нереалізованої продукції впливають не тільки на обсяг реалізації продукції, а й на собівартість, оскільки змінюються умовно-постійні витрати (за зміні обсягу виробництва продукції); витрати на зберігання продукції, інші витрати (за зміни залишків нереалізованої продукції). Спроможність підприємств впливати на обсяг прибутку від реалізації, змінюючи обсяги виробництва продукції, залишки нереалізованої продукції, її рентабельність, є досить суттєвою [ 5, с.27].
Максимальний вплив на зміну (зростання) валового прибутку спричинила зміна обсягу реалізації з 2016 року по 2017 рік та принесла підприємству додаткові 135,5 млн.грн. валового прибутку.
За рахунок зростання відпускних цін на реалізовану продукцію валовий прибуток зріс у 2017 році, порівняно з базовим 2016 на 38,0 млн.грн. Єдиний фактор, який вплинув на валовий прибуток негативно – зростання собівартості продукції. Але вплив цього фактору був нижчий, ніж позитивний вплив всіх інших. Вся продукція має приблизно однаковий рівень рентабельності та без різких змін структури. Тому, зміна структури суттєво не вплинула на зміну валового прибутку.
Таким чином, якість прибутку від основної діяльності можна оцінити як високу так як його збільшення зумовлене зростанням обсягу продажів, та суттєво повільнішим зростанням собівартості продукції у порівнянні з ростом доходів. З’ясовано резерви зростання прибутку.
Список використаної літератури:
1. Ганжа Ю.В. Міжнародна практика факторного аналізу прибутку підприємства / Ю.В. Ганжа //Економіка та держава. – 2007. – № 4. – С.35-36.
2. Економічний аналіз: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 680 с.
3. Методичні рекомендації оцінки впливу змін економічних факторів на результативні показники прибутку / Григор Н.М., Крехівський О.В., Ніколаєнко Н.Л., Байдаченко Т.Г., Тарасова А.І., Чернопащенко М.С. – К.: ДП ДІКТЕД, 2007. – 140с.
Лайк