Федорова В.В.,
магістрантка Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
КОДЕКС ЕТИКИ В ПРОФЕСІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ БУХГАЛТЕРА І АУДИТОРА
Вкрай вагомою особливістю професійної діяльності працівників бухгалтерської та аудиторської професій є те, що довіра до результатів та наслідків їх діяльності безпосереднім чином перебуває в залежності від чіткого дотримання етичних вимог до їх професії, основою визначення яких є Кодекс етики МФБ (Міжнародної федерації бухгалтерів). Саме ним встановлено стандарти поведінки обліковців та аудиторів при провадженні ними професійної діяльності.
Кодекс чітко структурований та складається із передмови та 3-х частин [1]. В частині А визначені основоположні принципи професійної етики бухгалтерів та подана концептуальна основа, якої мають обов’язково дотримуватися всі представники зазначеної професії.
Частина Б містить інформацію стосовно професійних бухгалтерів-практиків, тобто тих, які працюють у компаніях, що спеціалізуються в наданні спеціалізованих послуг. Частина В присвячена професійним бухгалтерам – практикам у бізнесі, тобто штатним бухгалтерам.
Отже, частина Б та В зазначеного Кодексу надають пояснення, як застосовувати концептуальну основу у конкретних практичних ситуаціях.
Кодексом встановлено вимогу, що професійний бухгалтер повинен дотримуватися низки основоположних принципів (рис.1).
Рис. 1. Фундаментальні принципи професійної етики бухгалтерів [3, с.712]
Федерація професійних бухгалтерів и аудиторів України, будучи членом Міжнародної федерації бухгалтерів (МФБ), прагне реалізувати завдання МФБ щодо впровадження стандартів професійної етики бухгалтерів.
В таких умовах професійна етика стає важливим фактором життя організацій і суспільства в цілому. Наприклад, у корпоративній Америці етика стала активом в балансі підприємств. В результаті чого, бухгалтер прагне навести міст над прірвою між громадським та приватним обличчям компанії, між декларованою і реальною її діяльністю [3].
В професійній діяльності бухгалтерів можуть виникнути обставини, які, на жаль, призводять до створення загроз дотримання основоположних принципів професійної етики, як-то професійних бухгалтерів в бізнесі, так і бухгалтерів-практиків.
Кодексом етики професійних бухгалтерів встановлено вимоги до професійного бухгалтера та аудитора виявляти, здійснювати оцінку та проводити аналіз загроз дотримання фундаментальних принципів. До них належать: загрози власного інтересу, загрози захисту, загрози власної оцінки, загрози тиску та загрози особистих стосунків [4].
У випадку, якщо загрози є неприйнятними, потрібно застосовувати застережні заходи, які мають на меті їх зменшення до прийнятного рівня або ж повне усунення. Зазначені застережні заходи поділяються на дві категорії:
-застережні заходи, що встановлюють професійні організації, нормативно-правові акти;
- застережні заходи в робочому середовищі.
Перша категорія заходів містить:
- освітні вимоги, вимоги до професійної підготовки і досвід, необхідний для набуття статусу професійного спеціаліста з обліку чи аудиту;
- вимоги стосовно удосконалення бухгалтерських знань;
- нормативно-правові акти стосовно управління корпораціями;
- стандарти, що стосуються безпосередньо професії;
- моніторинг та процедури дисциплінарного характеру;
- перевірка звітів ззовні, декларацій, інформації, що була безпосередньо підготовлена спеціалістом даного напрямку, вповноваженою третьою особою.
Застережні заходи, забезпечені робочим середовищем, перебувають у залежності від певних обставин. Вони включають: заходи, що поширюються на всю фірму та заходи, що стосуються конкретного завдання.
Таким чином, Кодекс етики професійних бухгалтерів визначає основоположні принципи професійної етики бухгалтерів, характеризує обставини, які можуть здійснити вплив на дотримання етики працівниками даної професії. Окрім того, він містить вимоги стосовно окремих елементів діяльності бухгалтерів та аудиторів, зокрема гонорарів, надання висновків і т.і.
Список використаних джерел:
1. Кодекс етики професійних бухгалтерів. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://195.78.68.18/minfin/document/81073/D6.pdf
2. Балазюк О.Ю. Професійна етика бухгалтера в контексті реформування бухгалтерського обліку в Україні / О.Ю.Балазюк // Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – вип. 10. – 2017. – С. 710-714 .
3. Хахонова Н.Н. Концептуальні аспекти моделі поведінки аудитора та аудиторської організації, передбаченої Кодексом етики аудиторів /Хахонова Н.Н.// Облік і статистика. - 2011. - № 1 (21). - с. 66-74.
4. Бралатан В. П. Професійна етика [Текст]: Навч. посіб. / В.П.Браталан, Л.В.Гуцаленко, Н.Г.Здирко. - К.: Центр учбової літератури, 2016. – 252 с.
Що може зробити бухгалтер при виникненні потенційних загроз для порушення принципів поведінки бухгалтерів і аудиторів?