Корнійко В.В.,
магістрант, Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
ОСОБЛИВОСТІ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ТА ПОДАТКОВОГО ОБЛІКУ ОПЕРАЦІЙ З ЕКСПОРТУ
Експорт товарів та послуг є важливим джерелом надходження валюти в Україну, засобом утвердження національних суб’єктів господарювання на міжнародних ринках та стимулом для підвищення ними якості товарів і послуг. Ці чинники є необхідною умовою для розвитку національної економіки.
Оскільки, операції з експорту мають, зазвичай, транскордонних характер, суб’єкти цих операцій перебувають під юрисдикцією різних держав, та керуються різним законодавством, у тому числі, що стосується обліку та оподаткування.
Особливістю обліку операцій з експорту є перш за все те, що вони валютні. Відтак, по-перше, оплата за продукцію, товари, послуги, що здійснена або підлягає здійсненню, відображається в бухобліку не лише у грошових одиницях валюти розрахунку, а й обов’язково перераховується у гривні. По-друге, поділ статей балансу на монетарні (ті, що відображають грошові кошти, та активи і зобов’язання, що будуть отримані або сплачені грошима або їх еквівалентами), та немонетарні – інші статті, відмінні від монетарних.
Наступною особливістю обліку операцій з експорту є його об’єкти. Окрім об’єктів, притаманних обліку господарської діяльності, що здійснюється в межах України (продукція, товари, доходи від реалізації, розрахунки та ін.), облік операцій з експорту має специфічні об’єкти: іноземна валюта, валютні операції, курсові різниці.
Також, особливістю обліку операцій з експорту є валютний контроль, якому підлягають розрахунки в іноземній валюті. Законодавством встановлено строк 180 календарних днів з дати митного оформлення товару для зарахування виручки в інвалюті на рахунок експортера.
Якщо цей строк порушений, у експортера є дві опції: або подати заяву до Експортно-кредитного агентства чи позов до Міжнародного комерційного арбітражу чи Морської арбітражної комісії при ТПП України, або зазнати санкцій з боку держави у виді пені 0,3% суми неодержаної виручки за кожен день прострочення, аж до досягнення пенею суми неодержаної виручки.
Отже, строк врегулювання сумнівної заборгованості від операцій з експорту складає півроку, порівняно зі строком врегулювання між суб’єктами господарювання України, виходячи з позовної давності в три роки, і яку за угодою сторін можна продовжити ще, закріпивши цю умову в договорі.
Обов’язковий продаж надходжень в інвалюті є наступною особливістю обліку операцій з експорту. Національний банк України встановив вимогу продавати на міжбанківському валютному ринку України 50% надходжень в іноземній валюті із-за кордону. Решта 50% залишається в розпорядженні експортера і використовується ним відповідно до правил валютного регулювання.
Облік курсових різниць, тобто різниць між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах, є наступною особливістю обліку операцій з експорту. Такі оцінки застосовуються лише до монетарних статей.
Потреба визначення курсових різниць притаманна лише операціям, де перша подія - відвантаження товару, оскільки дебіторська заборгованість покупця виражена у грошових одиницях, отже є монетарною статтею. У разі, коли перша подія - передоплата, зобов’язання експортера передати товар виражається в натуральних, а не грошових одиницях, і курсові різниці в такому разі не можуть бути визначені.
Курсові різниці виникають внаслідок зміни валютного курсу на дату оплати або на дату балансу порівняно з курсом на дату перетину товаром митного кордону. Ця різниця може бути на користь експортера (валютний курс виріс і коштів отримано більше, ніж вартість товару виражена в гривнях) – отримано дохід. Або на шкоду експортеру (валютний курс знизився і коштів отримано менше, ніж вартість товару виражена в гривнях), що спричинило втрати.
Особливістю податкового обліку розглядуваних операцій є те, що для цілей оподаткування операції з експорту це лише операції з вивезення товарів у митному режимі експорту або реекспорту. Це не відповідає визначенню експорту за ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність», за яким вивезення товарів за митну територію не є обов’язковою умовою для визнання операції експортною.
Внаслідок податкової реформи, що відбулася 01.01.2015 року, податковий облік податку на прибутку гармонізовано з бухгалтерським обліком, тож відмінностей між цими обліками в частині визнання фінансового результату наразі немає.
Особливістю податкового обліку ПДВ є те, що експортовані товари та деякі послуги оподатковуються за нульовою ставкою, а послуги, місце постачання яких поза митною територією України, не є об’єктом оподаткування ПДВ. Також, особливістю є бюджетного відшкодування ПДВ експортерам.
Крім того, слід виділити такі особливості, як необхідність розрахунку та сплати експортного мита на деякі товари, відсутність акцизного збору при реалізації підакцизних товарів за інвалюту, поділ платників податків на резидентів та нерезидентів.
Отже, слід зробити висновок, що бухгалтерський та податковий облік операцій з експорту мають ряд особливостей, які необхідно враховувати в господарській діяльності, для уникнення помилок обліку та спотворення фінансової звітності. Також, необхідне подальше узгодження норм законодавства щодо визначення операцій з експорту, та назріла необхідність для Мінфіну затвердити методичні рекомендації з бухгалтерського обліку операцій з експорту.
Список використаних джерел:
1. Волкова І.А., Калініна О.Ю. Облік та аналіз експортно-імпортних операцій на прикладі підприємств Західного регіону: монографія. – Луцьк: ВІЕМ, 2010. – 240 с.;
2. Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами і доповненнями) [Електронний ресурс] // Верховна Рада України [сайт]. – режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17