Дубинець Н.О.
магістрантка Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
КОРПОРАТИВНА РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ: СУТНІСТЬ, ФОРМИ ТА НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ
Для того щоб розкрити зміст поняття «корпоративна реструктуризація підприємства», в першу чергу, визначимо безпосередньо саму категорію «реструктуризація підприємства». На основі аналізу визначень, наведених у вітчизняних наукових джерелах, можемо зробити висновок, що реструктуризація підприємства розглядається переважно з позицій системного та процесного підходів. Усі дефініції побудовані з трьох частин - поняття, що визначає сутність реструктуризації (процес, система, комплекс заходів), перелік можливих заходів та мету їх здійснення. І, відповідно, відрізняються рівнем деталізації розкриття цих складових. На нашу думку, визначаючи сутність категорії «реструктуризація підприємства» необхідно виходити з того, що вона розкриває сутність процесу впровадження змін в організації, які можуть носити організаційний, правовий та фінансово-економічний характер, і забезпечує ефективний розвиток підприємства у довгостроковій перспективі та добробуту його власників.
Відповідно корпоративна реструктуризація є одним з різновидів реструктуризації підприємства, що передбачає зміну власника, організаційно-правової форми, створення нових юридичних осіб з метою забезпечення ефективного розвитку підприємства у довгостроковій перспективі та добробуту його власників. У зарубіжних джерелах визначення корпоративної реструктуризації є більш розширеним і стосується зміни організації бізнесу, що, як правило, призводить до зміни розміру самого бізнесу або компанії з метою адаптації підприємства до змін у зовнішньому бізнес-середовищі.
У міжнародній практиці виділяють три основні види корпоративної реструктуризації - операційна, фінансова та інвестиційна. Операційна реструктуризація може бути здійснена шляхом зниження витрат на оплату праці та виробництва, вдосконалення портфелю продукції або впровадження нових продуктів, розвиток каналів розподілу. Реструктуризація інвестицій призводить до змін основного капіталу або інвестицій в оборотні кошти. Фінансова реструктуризація передбачає зменшення боргу, ін’єкції капіталу, обмін боргу на акції, реструктуризацію боргу, включаючи зменшення процентних ставок, більш тривалі терміни погашення, продаж активів або випуск акцій. Ці види корпоративної реструктуризації можуть бути здійснені паралельно.
Корпоративна реструктуризація може відбуватися у трьох основних формах - укрупнення, подрібнення та перетворення підприємства. Необхідність корпоративної реструктуризації зумовлюється вимогами законодавства, необхідністю створення економічно ефективної корпоративної структури, виведенням зі структури непрофільних активів тощо. На практиці корпоративна реструктуризація може мати різні форми, такі як злиття, придбання, відчуження або викуп, процес реорганізації бізнес-напрямку фірми та організації.
Загальних нормативно-правових актів що регулюють окремі аспекти багато, проте спеціальне законодавство з питань корпоративної реструктуризації в Україні відсутнє. Перш за все, варто відзначити Цивільний [3] та Господарський кодекси України [1], які побічно згадують корпоративну реструктуризацію у розрізі форм реорганізації юридичних осіб. Найбільш детально ці процеси розкриті у законодавстві для акціонерних товариств.
Також існують норми підзаконних актів, у яких відображені положення щодо особливостей злиття і поглинання окремих видів та організаційно-правових форм підприємств і товариств у специфічних сферах господарювання. Прикладом можуть слугувати інструкції та постанови Національного банку України щодо порядку регулювання діяльності банків.
Майже будь-яка процедура злиття і поглинання передбачає концентрацію суб’єктів господарювання, а отже, потребує надання дозволу на концентрацію Антимонопольного комітету України.
Оскільки, корпоративна реструктуризація також може бути пов’язана, наприклад, з продажем акцій, то слід також вказати на Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок», рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо порядку функціонування фондових бірж, порядку укладання договорів, предметом яких є корпоративні права тощо.
Не менш важливим є Закон України «Про холдингові компанії», за наявності двох умов:
- акціонерне товариство (холдингова компанія) володіє, користується та розпоряджається холдинговим корпоративним пакетом акцій 2-х або більше корпоративних підприємств;
- холдинговий корпоративний пакет акцій складає 50% чи величину, яка забезпечує право вирішального впливу [2].
Не можливо ігнорувати й податкове законодавство, оскільки будь-яка трансакція передбачає досить специфічний об’єкт, предмет та базу оподаткування, а тому мова йде про побічне застосування Податкового кодексу України, наказів Державної фіскальної служби України щодо відображення у податковій декларації з податку на прибутки підприємств операцій з цінними паперами.
Список використаних джерел
1. Господарський кодекс України: № 436-IV від 16 січня 2003 року [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/436-15
2. Про холдингові компанії в Україні: Закон України № 3528-IV від 15 березня 2006 року [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3528-15
3. Цивільний кодекс України: № 435-IV від 16 січня 2003 року [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15
Як на Вашу думку співвідносяться поняття «корпоративна реструктуризація підприємства» та «реструктуризація підприємства». Чи є одне з них ширчим або поглинаючим інше, або це два тотожніх поняття?