Сапронова О.К.
магістрантка,
Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ “ КНЕУ імені Вадима Гетьмана”
Методичні підходи до оцінки ефективності використання оборотного капіталу
В умовах посилення структурних зрушень в економіці України особливого значення набуває необхідність використання раціонального і зваженого підходу до формування кожним підприємством політики управління оборотними активами та створення таких механізмів управління оборотними активами підприємств, які б відповідали ринковим умовам господарювання та забезпечували достатній рівень платоспроможності, ліквідності та прибутковості.
Оборотний капітал — це "кровоносна система" будь-якого підприємства.
Фінансовий стан підприємства залежить від того, наскільки швидко кошти, вкладені в активи, перетворюються на реальні гроші. Прискорення обертання оборотних коштів має велике значення для забезпечення стабільності фінансового стану підприємства.
Управління оборотним капіталом (Short-Term Financial Management) – управління оборотними активами та поточними зобов'язаннями. Метою побудови ефективної системи управління оборотним капіталом є досягнення балансу між прибутковістю та ризикованістю бізнесу. Прибутковість відображає взаємозв'язок між доходами та видатками. Ризик характеризує ймовірність того, що компанія не зможе виконати своїх поточних зобов'язань.
У сучасній науковій літературі існує досить багато підходів до оцінки ефективності використання оборотного капіталу (ЕВОК): факторний, коефіцієнтний , кореляційно-регресійний тощо. Проаналізуємо факторний аналіз, адже він дає змогу ідентифікувати фактори, за рахунок яких відбуваються зміни показника рентабельності оборотного капіталу, що поліпшує процес вибору господарських рішень та дозволяє за рахунок внутрішніх резервів підвищити ЕВОК.
Найбільш відомою факторною моделлю для оцінки рентабельності оборотних коштів є двохфакторна модель Du Pont, яка описується за допомогою формули (1) [2, 71]. Однак ця модель була розроблена у першій половині XX ст. для аналізу оборотних коштів суб’єктів господарювання США, тому буде доцільно розглянути розробки вчених країн СНД, наприклад В.Г. Когденко, яка є дещо видозміненим варіантом моделі Du Pont і описується за допомогою формули (2).
Рентабельність оборот. коштів = Прибуток / Виручка × Виручка / Оборотні кошти (1)
Рентабельність оборот. капіталу = Оборотні кошти / Оборотний капітал / Оборотні кошти × Прибуток / Виручка (2)
Із наведених даних видно, що рентабельність оборотного капіталу (return on working capital – ROWC) визначається за допомогою трьох факторів:
1) мультиплікатора оборотного капіталу як відношення оборотних коштів до оборотного капіталу; зростання цього фактора забезпечується збільшенням кредиторської заборгованості як джерела фінансування оборотних коштів;
2) коефіцієнта оборотності оборотних коштів, який характеризує ділову активність підприємства тобто розмір обсягу виручки від реалізації в розрахунку на одну гривню оборотних коштів;
3) рентабельності продажів, яка відображає рівень конкурентоспроможності продукції [1, c. 98].
На основі фінансової звітності здійснюється оцінка ефективності використання оборотних коштів за допомогою системи показників:
— коефіцієнт обертання оборотних коштів — визначається як відношення обсягу реалізації продукції до середньорічної суми оборотних активів;
— тривалість обертання оборотних коштів (дні) — відношення тривалості планового періоду (360 днів) до коефіцієнта обертання;
— коефіцієнт завантаження оборотних коштів — показник, обернений до коефіцієнта обертання;
— рентабельність оборотних коштів (%) — визначається як відношення прибутку від звичайної діяльності до оборотних активів;
— абсолютне вивільнення оборотних коштів;
— відносне вивільнення оборотних коштів.
Отже, можемо зробити висновок, що шляхи покращення обсягу та структури оборотних активів полягають у забезпеченні безперебійності виробничого процесу, прискоренні обертання оборотних засобів, забезпеченні ліквідності та платоспроможності, підвищення рентабельності оборотних активів, мінімізації ризиків і втрат у процесі їх формування і використання.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Когденко В.Г. Экономический анализ : [учебное пособие] / В.Г. Когденко. – М. : Юнити-Дана, 2012. – 301 с.
2. Искра В.В. Оценка эффективности использования оборотных средств с помощью двухфакторной модели Du Pont / В.В. Искра // Украина-Болгария-Европейский Союз : современное состояние и перспективы : сборник материалов ІІ международной научной конференции. Т. 1. – Херсон : Наука и экономика, 2015. – С. 104–109.
3. Швидка О.П. Роль оборотного капіталу в забезпеченні прибутковості підприємства / О. П. Швидка // Вісник Криворізького економічного інституту КНУ. - 2013. - № 2. - С. 39-43. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vkei_2013_2_9