Іваницька О.В.,
магістрантка, Інституту бізнес-освіти
ДВНЗ “КНЕУ імені Вадима Гетьмана”
АНАЛІЗ СИСТЕМИ ОБЛІКУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ТА ЕФЕКТИВНОСТІ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ
В сучасних умовах основні засоби є невід’ємним фактором та важливою умовою здійснення будь-якого процесу виробництва. Ефективне управління господарськими процесами вимагає постійного та достовірного їх обліку та контролю за ефективністю використання, що впливає на кінцеві результати господарської діяльності підприємств.
Завданнями аналізу формування системи обліку основних засобів на підприємстві та ефективності їх використання є:
- розгляд теоретичних основ обліку основних засобів, зокрема їх визначення, класифікація та нормативно-правове регулювання;
- дослідження порядку формування облікової політики підприємства і відображення в обліку та звітності операцій з основними засобами;
- здійснення аналізу ефективності використання основних засобів на конкретному підприємстві.
В ході аналізу вивчаються питання з визначення основних засобів, як об’єкта обліку та звітності, розробляється методика аналізу ефективності використання основних засобів на конкретному підприємстві, проводиться факторний аналіз основних показників ефективності використання та наводяться рекомендації щодо підвищення ефективності використання [1].
Аналіз основних виробничих засобів проводився на базі підприємства ПрАТ «Новоград-Волинський хлібозавод» за останні два роки: 2016 (базисний) та 2017 (аналізований).
Для дослідження ефективності використання основних засобів на досліджуваному підприємстві було обрано два найважливіші показники – фондовіддачу та рентабельність основних засобів. Розрахунок показників показав їхню негативну динаміку. Для наочності розрахунків результати представлено у вигляді Табл.1:
Таблиця 1
Табл. 1. Показники ефективності використання основних засобів ПрАТ «Новоград-Волинський хлібозавод» за 2016-2017 р.р.
Рентабельність та фондовіддача основних засобів являються узагальнюючими показниками ефективності використання виробничих основних засобів, проте, один з них може підвищуватися, а інший знижуватися за один і той же період. Тому, в такому разі доцільним є розрахунок інтегрального показника ефективності (ФЕ) використання основних засобів, що відображає усереднений результат кількох показників [2]:
де ФВ – фондовіддача;
Р – рентабельність основних засобів.
В ході проведено факторного аналізу установлено, досліджено вплив окремих факторів на результативні показники, та встановлено, що негативний вплив на зниження фондовіддачі та рентабельності основних засобів ПрАТ «Новоград-Волинський хлібозавод» у 2017 році викликало значне зростання їх середньорічної вартості, у зв’язку з їх закупівлею.
Для підвищення ефективності використання основних засобів в умовах їх розширення рекомендованим є:
- прискорення введення в дію невстановленого обладнання;
- розробка оптимальної змінності роботи устаткування;
- розробка ефективного плану ремонтних робіт;
- забезпечення виведення зі складу основних засобів недіючого та застарілого обладнання;
- підвищення кваліфікації робочого персоналу в умовах впровадження новітньої високотехнологічної техніки [3].
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Сопко В В., Завгородній В. П. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу: Підручник. – К.: КНЕУ, 2004. – 412 с.
2. Г.І.АндрєєваЕкономічний аналіз: Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни / Уклад. Г.І. Андрєєва. –Суми: УАБС, 2007. - 230 с.
3. Бібліотека економіста 2005-2018. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://library.if.ua/book/59/4111.html