Білеуш М. М.,
магістрантка, Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
НАУКОВІ ПІДХОДИ ДО ФОРМУВАННЯ БІЗНЕС-МОДЕЛІ ПІДПРИЄМСТВА
Забезпечення ефективності сучасного бізнесу за постіндустріальних умов вимагає визначення фундаментальних принципів побудови компанії та попереднього моделювання основних бізнес-процесів, в яких створюється цінність та генеруються потоки доданої вартості. У науковій літературі моделювання визначають як метод дослідження об’єкту та його пізнання на основі моделі [1]. Моделлю (від лат. modulus – зразок) є образ будь-якого об’єкту, процесу або явища, а формування моделі передбачає виділення основних, найбільш суттєвих, властивостей. Ознаки або величини, що характеризують будь-яку властивість досліджуваного об’єкту і може приймати різні значення називають параметрами моделі [2].Якщо результати моделювання підтверджуються та можуть бути основою для прогнозування майбутнього стану підприємства, то можна говорити про те, що модель є адекватною, що визначається цілями та критеріями моделювання.
У теорії стратегічного менеджменту аспекти моделювання розглядаються в контексті формування бізнес-моделі. Критичний аналіз наукових джерел дозволяє говорити про те, що змістовне наповнення сутності бізнес-моделі є досить неоднозначним, а відсутність єдиного погляду науковців до методології її формування та аналізу ускладнюють використання даної концепції на практиці. Досить аргументовано систематизацію наукових підходів до визначення сутності бізнес-моделі наведено у публікаціях Н. Д. Стрекалової [3, с.97 – 98]. Найбільш значущими є економічний, операційний, стратегічний.
Зміст економічного підходу акцентовано на логіці формування прибутку, а основні питання, що розглядаються у змістовних межах бізнес-моделі пов’язані з джерелами отримання доходів, ціноутворенням, структурою витрат, обсягом прибутку. Тобто основна проблематика даного підходу полягає у формулюванні того, яким чином підприємство буде заробляти гроші та забезпечувати стійки потоки прибутку у довгостроковій перспективі [3, с. 97].
Основна увага операційного підходу до формування бізнес-моделі концентрується навколо внутрішніх бізнес-процесів [3, с. 97] та на формуванні цінності [4, с. 27]. Розглядаючи цінність як результуючу конструкту результативності діяльності підприємства, процеси її формування варто досліджено на основі моделей конфігурації цінності.
У стратегічному підході до бізнес-моделювання основний акцент зроблено на створенні цінності в мережі стейкхолдерів. Дотримуючись даного підходу науковці концентруються на питаннях того, яким чином підприємство обирає своїх клієнтів, визначає чи диференціює свої пропозиції, визначає які операції буде здійснювати самостійно, а які передає на аутсорсинг, комплектує свої ресурси, тощо [3, с. 98].
Варто зазначити, що окрім даних підходів виділяють, маркетинговий, соціальний, інтегруючий, фінансовий, інш. При цьому звертає увагу той факт, що автори-науковці намагаються надати власного визначення бізнес-моделі, що значно ускладнює сприйняття даної категорії. Відсутність єдиного підходу до розуміння бізнес-моделі може свідчити про його складність і багатогранність. Розуміючи наявність даної неузгодженості в термінах бізнес-моделі, багато авторів намагаються збагатити зміст визначення різними поясненнями, ресурсами і процесами, що входять, на їхню думку, до складу даного поняття. У цьому ключі важливо відзначити, що, бізнес-модель є міждисциплінарними за своєю суттю. В їх вивчення внесли вклад дослідження з області менеджменту, маркетингу, соціології, психології, інституційної економіки, логістики та інших наук.
Незважаючи на різноманітність трактувань визначень бізнес-моделі, спільним є фокусування на процесах створення цінності для різних учасників ринкової взаємодії, а також на отриманні економічних результатів від спільної діяльності. Оскільки дослідження бізнес-моделі, перш за все, має забезпечити розуміння складних процесів, що відбуваються в реальному бізнесі, вони все більше набувають міждисциплінарної основи, що формує фундаментальну основу бізнес-моделювання.
Список використаних джерел:
1. Новая философская энциклопедия: в 4 т. / Институт философии Российской акад. наук; Гл. ред. В. С. Степин. — М.: Мысль, 2000, Т. 2. – 634 с.
2. Организационно-экономическое моделирование: теория принятия решений: учебник / А.И. Орлов. — М.: КНОРУС, 2010. – 568 с.
3. Стрекалова Н.Д. Концепция бизнес-модели: методология системного анализа // Известия РГПУ им. А.И.Герцена. Научный журнал. – 2009. – № 92. – С. 96 –105
4. Давила Т. Работающая инновация. Как управлять ею, измерять ее и извлекать из нее выгоду. / Т. Давила, М. Эпитейн, Р. Шелтон. – Днепропетровск: Баланс Бизнес Букс, 2007. – 320 с.