Рудь В .М.
магістрант, ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО БІЗНЕС-ПРОСТОРУ
Один з найбільш популяризованих напрямків економічних досліджень пов’язаний з тематикою, яка описується термінами «нова економіка», економіка знань», «постіндустріальна економіка», інш. Усвідомлення змін, що відбувається у сучасному бізнес-просторі стає необхідною передумовою формулювання стратегічних задач та пошуку їх ефективного рішення. А осмисленню таких змін присвячено чимало книг [1 – 5], узагальнення змісту яких дозволило виділити найбільш значущі тренди сучасного бізнес-середовища.
1. Базовим стратегічним активом, що забезпечує успішність розвитку бізнесу є персонал. У своїй еволюції стратегічні активи пройшли шлях «природні ресурси → технології → фінансові активи → інтелектуальні активи». При цьому, у структурі інтелектуальних активів пріоритетного значення набувають не об’єктивовані, а інкорпоровані елементи, тобто розумові здібності ключових співробітників компанії. Так, за словами Л. Греттона, люди – це найважливіший стратегічний актив, який принципово відрізняється від об’єктивованих форм капіталу. І відмінності полягають в усвідомленні часу, пошуку змісту та духовності, що є притаманним тільки людині. Єдиним двигуном розвитку людини є внутрішня мотивація, а контроль та зовнішнє стимулювання гальмують особистісне зростання та креативність. Специфічним явищем нової економіки на відміну від індустріальної стає те, ефективність бізнесу має нову змістовну природу. На відміну від тотального контролю менеджменту вона визначається поєднанням творчості і свободи, основою яких є внутрішня мотивація.
2. Формування технологічних платформ та організація взаємодії вільних бізнес-агентів на цих платформах. За своїм внутрішнім устроєм бізнес стає схожим на міста, ніж на організоване утворення чемних співробітників. Тобто,бізнес-структура сприймається як жива система. У такій ситуації дослідники наголошують на необхідності формування інтелектуальної платформи, яка забезпечуватиме ефективність проективних розумових процесів. Зміст інтелектуальної платформи йде у розріз розуміння корпорації у індустріальній економіці. Він є ближчим до розуміння некомерційної організації або партнерства, хоча ці обидва терміни у повній мірі не розкривають усіх можливостей інтелектуальної платформи.
3. Складність, шидкість, пов’язаність стають визначальними характеристиками бізнес-простору. Не тільки людина, а і бізнес відчуває зростання швидкості змін, яка (швидкість, авт.) визначається кількістю значущих подій в одиницю часу, що потребують адекватної реакції у вигляді ефективних рішень та конкретних дій. Бізнес є вбудованим одночасно у різні події, що протікають у різних сферах діяльності та точках світу. Зростає рівень пов’язаності, що зумовлено розвитком інформаційних технологій та процесами глобалізації. Все це створює передумови для суб’єктивного сприйняття наростаючого рівня складності, що зумовлює адекватні зміни у розумових моделях сприйняття реальності.
4. Геотрансофрмація, яка пов’язана з пошуком нових форм організації життя. Дані процеси зумовлені загостренням геополітичної напруги та глибокою соціальною кризою світового масштабу. Збереження життєздатності у новому світі стає притаманним країнам, містам, компаніям, індивідам та відбувається як у реальному так і віртуальному світах.
5. Трансформація менеджменту проходить шлях від операційних інновацій, через стратегічні до управлінських. Основну задачу нового менеджменту гуру теорії стратегії вбачають у створенні та підтримці «простору для розвитку людей». У нових умовах життєдіяльності потрібно управляти потоками знань та орієнтуватися на нарощення організаційної зрілості. Для цього менеджменту недостатньо бути професійним, грамотним, ефективним. Сучасний менеджмент має бути мудрим.
Список використаних джерел:
1. Баркер Д. Парадигмы мышления. Как увидеть новое и преуспеть в меняющемся мире / Д. Баркер – М.: Альпина Паблишер, 2007. – 192 с.
2. Блэк Дж.С. Эффект домино. Перемены в организации начинаются с ее сотрудников / Дж. С. Блэк, Х.Б. Грегерсен – М.: Юрайт, 2009. – 256 с.
3. Грэттон Л. Живая стратегия. Как поместить людей в центр решения корпоративных задач / Л. Грэттон – Днепропетровск: Баланс-Клуб, 2003. - 288 с.
4. Зук К. Стратегии роста компании в эпоху нестабильности / К. Зук, Дж. Аллен – М.: Вильямс, 2007. – 192 с.
5. Константинов Г. Н. Стратегическое мышление / Г. Н. Константинов – М.: Синтегра СМ, 2015. – 189 с.