Шевчук І. А.
магістрантка Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
ЕКОЛОГІЧНИЙ СЛІД – ВІД ГЛОБАЛЬНИХ ПРАКТИК ДО НЕСТАБІЛЬНИХ РИНКІВ
Міжнародна Фінансова Корпорація (далі по тексту МФК), член Групи Світового банку, є найбільшим інститутом глобального розвитку, орієнтованим на приватний сектор у країнах, що розвиваються. Заснована в 1956 році. Штаб-квартира — Вашингтон. Нараховує 184 країни-члени, серед них Україна (з 1993 p.). Політика МФК щодо екологічного сліду спрямована на те, щоб зробити стійкість невід'ємною частиною внутрішньої господарської діяльності, слідуючи тим же екологічним і соціальним стандартам, дотримання яких вимагає від своїх клієнтів.
Втілення стратегії Екологічного сліду в умовах глобальної розгалуженості Корпорації:
Група Світового банку контролює екологічні, соціальні та економічні наслідки своєї внутрішньокорпоративної діяльності та рішень. Вона ставить своїм завданням домогтися позитивного загального впливу на екосистеми, громади та економіку країн, в яких розташовані представництва. Зокрема:
Будинки, що відповідають екологічним стандартам. Нову будівлю Банку в Лаоській НДР було відзначено платиновою «Зеленоюмаркою» за його екологічні характеристики, зокрема, використання сонячної енергії, збір дощової води, установку сенсорів штучного освітлення, утилізацію стічних вод і утилізацію сміття. Будівлі представництва було присвоєно «золоту» сертифікаційну категорію відповідності стандарту LEED[1] для комерційних приміщень. На сьогодні дев'ять будівель Групи Світового банку мають сертифікати відповідності екологічним стандартам.
Раціональне використання енергії. З метою підвищення ефективності були скасовані три центри збору і обробки даних, встановлено світлодіодне освітлення і регулятори сили світла на сходових клітинах, а також світлодіодні світильники і сенсори освітлення. Це забезпечило зниження енергоспоживання на 7 відсотків. Крім того, в деяких представництвах були встановлені системи освітлення, що працюють на сонячній енергії.
Раціональне використання води. Створені пункти розливу води, в яких води організовано видалення з води свинцю та інших потенційних забруднюючих речовин і налагоджений облік кількості замінних пляшок одноразового використання. У будівлі в Найробі організований збір дощової води, яка використовується для поливу і зовнішнього прибирання.
Раціональна утилізація відходів. Почала діяти нова програма утилізації сміття, що передбачає єдині стандарти організації точок сортування відходів в зонах загального користування, в тому числі установку баків для компосту, в результаті на звалища не надходить до 75 % сміття, а кількість зібраного компосту зросла майже на 500 %. Крім цього, проводяться кампанії із закликом до співробітників користуватися тільки багаторазовим посудом і столовими приборами, з тим щоб скоротити використання одноразових упаковок.
Розширення масштабів діяльності в районах, які страждають від нестабільності, конфліктів і насильства. Стратегія передбачає істотне розширення масштабів роботи в найбідніших країнах світу, а також в державах, які страждають від нестабільності, конфліктів і насильства. Для таких працівників організовується спеціальне навчання, розширюються можливості кар'єрного росту, забезпечується повна компенсація, і вживаються заходи щодо забезпечення захисту, безпеки і благополуччя співробітників та їх сімей, які перебувають в районах, які страждають від нестабільності, конфліктів і насильства.
Вплив на свідомість громадян країн, що знаходяться за межею бідності та не розглядають питання екологічного сліду, як такі, що мають значення на даному етапі їх розвитку:
Розвиток партнерських зв'язків в інтересах впливу на розвиток.
Група світового банку сформувала коаліцію за участю урядів країн-донорів і позичальників, членів громадянського суспільства, релігійних організацій та лідерів громадської думки, завдяки чому, в результаті, було забезпечено рекордне залучення коштів - 75 млрд дол. США.
Рішення найгостріших проблем: зміна клімату, розвиток людського капіталу та нестабільність Група світового банку продовжує виступати за прискорене прийняття в світовому масштабі узгоджених заходів з надання допомоги країнам з низьким і середнім рівнем доходу і країнам, що розвиваються у вирішенні проблеми зміни клімату, зокрема, представивши новий План дій по боротьбі зі зміною клімату для регіону Близького Сходу і Північної Африки і доповідь про підвищення готовності країн, що розвиваються до стихійних лих.
Взаємодія з багатосторонніми організаціями, громадянським суспільством, парламентаріями і фондами. Група світового банку розширила масштаби своєї співпраці з Організацією Об'єднаних Націй у вирішенні найгостріших проблем, включаючи проблеми нестабільних і порушених конфліктами територій, біженців, голоду і пандемій. На прохання Німеччини в період її головування в «Групі двадцяти» Група світового банку очолила роботу по стимулюванню сталого економічного розвитку країн Африки в інтересах всіх верств їх населення, сформулювала принципи розширеного залучення фінансових коштів приватного сектора і відіграла провідну роль в зусиллях по розширенню прав і можливостей жінок в економічній сфері. В період головування Італії в «Групі семи», зокрема, зіграла головну роль в підвищенні дієвості координації зусиль міжнародних фінансових установ, включаючи забезпечення належної віддачі від діяльності багатосторонніх банків розвитку (МБР).
Роль громадянського суспільства в процесі розвитку і в забезпеченні підзвітності та прозорості сьогодні важлива як ніколи. Прикладом зусиль Група світового банку по взаємодії із зацікавленими сторонами на рівні країн служать семінари-практикуми, організовані нею спільно з організаціями громадянського суспільства та релігійними організаціями в 35 з 48 країн Африки на південь від Сахари.
На сьогодні Група світового банку підтримує партнерські відносини з майже 100 фондами в усіх регіонах світу. Фонд Білла і Мелінди Гейтс є найбільшим благодійним фондом, з коштів якого фінансуються програми і проекти Групи світового банку в таких областях, як сільське господарство, охорона здоров'я і харчування, водопостачання і санітарія, охоплення фінансовими послугами та гендерна рівність. Іншими важливими партнерами з числа благодійних організацій є Фонд Організації Об'єднаних Націй, Фонд Мастеркард, Дитячий інвестиційний фонд, Фонд Вільяма і Флори Хьюлетт, Мережа розвитку Ага Хана, Благодійний фонд Блумберга і Фонд «Відкрите суспільство».
Підсумок. Таким чином, Група світового банку, частиною якої є й Міжнародна фінансова корпорація, впливає та забезпечує соціальну відповідальність одразу у всіх її напрямках, більш того – це один з аспектів, що МФК оцінює під час розгляду заявок на участь у проектах від потенційних клієнтів. Така поведінка МФК забезпечує не лише вплив на діяльність самої організації, а й на її працівників та усього зовнішнього середовище, що робить внесок на глобальному рівні.
Список використаних джерел:
1. МФК FY18 Budget [Електронний ресурс] // Міжнародна фінансова корпорація. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: http://www.МФК.org/wps/wcm/connect/0ea989a9-dc74-43c7-969c-671d06c0c5a6/МФК-FY18-Budget-Implementing-МФК-3_0.pdf?MOD=AJPERES
2. Performance standards 2012 [Електронний ресурс] // Міжнародна фінансова корпорація. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: http://www.МФК.org/wps/wcm/connect/Topics_Ext_Content/МФК_External_Corporate_Site/Sustainability-At-МФК/Policies-Standards/Performance-Standards
3. Річний звіт 2016 [Електронний ресурс] // Група світового банку. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: www.worldbank.org.
4. Річний звіт 2017 [Електронний ресурс] // Група світового банку. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: www.worldbank.org.
[1] LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) - добровільна система сертифікації об'єктів зеленого будівництва, розроблена у 1998 році "Американською радою зеленого будівництва" для оцінки енергоефективності та екологічності проектів сталого розвитку.
Як Ви вважаєте яке місце займає екологічний слід в піраміді потреб Маслоу для країн з дуже низьким рівнем доходу населення?