Просянчук В.Л.,
аспірант,
Університет економіки та права «КРОК»
СОЦІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК ЧИННИК ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА
Економічна безпека підприємства характеризує стан функціональних складових економіки підприємства та ступінь їх адекватності реальним умовам конкурентного ринку. Економічна безпека виявляє стан економіки підприємства, його ресурсів, функціональних складових та рівень їх захищеності при здійсненні господарської діяльності в умовах наявності внутрішніх та зовнішніх загроз [1].
Високий рівень економічної безпеки підприємства сприяє підвищенню його фінансової стійкості і, як наслідок, конкурентоспроможності. Сучасна інноваційна система економічної безпеки має комплексно протидіяти існуючим та можливим загрозам зовнішнього і внутрішнього середовища. Її успішна діяльність в значній мірі залежить від її здатності ефективно використовувати в своїй діяльності всі внутрішні ресурси підприємства [2].
Як відомо, персонал є головним внутрішнім ресурсом будь-якого підприємства. Саме він приводить в дію усі інші внутрішні ресурси та здійснює взаємодію з необхідними зовнішніми факторами виробництва. Якість, сумлінність, націленість на загальний кінцевий результат усіх рівнів персоналу суттєво впливає на рівень економічної безпеки підприємства [3]. А щира, відверта (а тому й ефективна) націленість більшості колективу на загальний кінцевий результат може мати місце лише на тих підприємствах, де панують взаємоповага, взаєморозуміння і єдність у досягненні головних цілей. Такі підприємства у сучасному світі прийнято називати соціально відповідальними компаніями.
Глобалізація світової економіки зумовила зародження в масштабах усього світового соціуму сучасної форми капіталізму. У роботі [4] автор наводить результати досліджень, які переконують у тому, що розвиток явищ, процесів, досягнень в соціально-трудовій сфері здійснюється адекватно змінам у світовій економіці в складному переплетенні суперечливих тенденцій. Одна з них: необхідність підвищення конкурентоспроможності економіки, створення умов для стійкого соціального розвитку вимагають від бізнесу більш активно застосовувати принципи соціальної відповідальності перед найманими працівниками.
Дієвим додатковим мотиватором сумлінної праці для робітників є усвідомлення того факту, що вони працюють в соціально відповідальній компанії. Корпоративна соціальна відповідальність - це адекватний відгук організації на очікування соціуму; це певний тип соціальних зобов’язань компанії перед працівниками, партнерами, державою, інститутами громадянського суспільства та суспільством у цілому [5].
Соціально відповідальні компанії характерні науково обґрунтованим справедливим ставленням до своїх працівників. Такі компанії мають зазвичай ефективні системи управління персоналом, які добре мотивують працівників на активну і креативну трудову діяльність: порівняно висока заробітна плата, додаткове матеріальне і моральне заохочення, об’єктивна оцінка результатів праці, соціальний пакет тощо.
Таким чином, одним з важливих чинників економічної безпеки підприємства є рівень його соціальної відповідальності. Вона створює умови збігу інтересів більшості членів колективу як партнерів, узгодженості дій співробітників-партнерів та рівноцінного їх внеску в загальну відповідальність.
Список використаних джерел:
1. Захаров О.І. Теоретичні основи забезпечення економічної безпеки підприємств // Вчені записки університету «КРОК», – 2012.- № 31. – С. 80- 88. (Фахове видання)].
2. Захаров О.І. Механізм взаємодії в системі управління комплексним забезпеченням економічної безпеки / О.І. Захаров // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету, Серія: Економічні науки, Випуск №43, Частина 1. / Черкаси: ЧДУТ, 2016.- С. 49-58 (Фахове видання)].
3. Просянчук В.Л. Вдосконалення мотиваційних процесів праці в галузях економіки / В.Л. Просянчук, Л.А. Євчук // Матеріали конференції «Науковий потенціал «Миколаївської політехніки» науково - педагогічних працівників ВНЗ «Міжнародний технологічний університет «Миколаївська політехніка»: Миколаїв: ВНЗ МТУ «МП». – 07 травня 2014р. – С. 38-39.
4. Колот А.М. Соціально-трудова сфера в умовах глобальних викликів: тенденції, проблеми, можливості стійкого розвитку. - К.: КНЕУ, 2010.
5. Колот А.М. Корпоративна соціальна відповідальність: Еволюція та розвиток теоретичних поглядів. – К.: КНЕУ, 2010.