Могилевич М.Е.,
магістрантка Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
КЛЮЧОВІ АСПЕКТИ ТА ТЕНДЕНЦІЇ СОЦІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ У СФЕРІ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ
В сучасних умовах соціально-економічного розвитку посилюється значення соціальної корпоративної відповідальності. Зростання конкурентної боротьби на світових ринках потребує проведення нових змін не тільки ведення власного успішного бізнесу, але й поглиблення взаємодії із суспільством при одночасній мінімізації витрат та врахування соціальних потреб регіонів.
За даними глобального звіту корпоративної стійкості, оприлюдненого компанією Nielsen, сьогодні 66 % споживачів довіряють стійким торговим брендам та готові витрачати більше коштів на купівлю їх товарів. Компанія Millennials наводить ще більший показник споживацьких переваг – 73%. Інакше кажучи, клієнти хочуть, щоб компанії, продукти яких купують споживачі, практикували стійкість, етичність і дотримувались екологічних норм та прозорості в реалізації бізнесу. Тобто, клієнти хочуть купувати чесні бренди [1].
Експерти компанії KPMG виділили ряд найбільших тенденцій, що впливають на споживчу та роздрібну торгівлю в 2018 році, серед яких:
1. Посилення свідомого вибору споживача: все частіше споживачі приймають рішення щодо покупки, враховуючи багато факторів, а не лише вартість продукту. Зростання кількості свідомих споживачів впливає на рітейлерів і змушує їх вживати заходів та змінюватися.
2. Правила гри на ринку роздрібної торгівлі вже змінилися. Рітейлери повинні працювати з підвищеними очікуваннями споживачів та технічними можливостями.
Це є свідченням зростання соціальних складових відповідальності підприємства.
Соціальна відповідальність підприємства торгівлі - це добровільний відгук підприємства торгівлі на потреби суспільства і добровільне дотримання їм загальноприйнятих економічних, правових і етичних та екологічних норм [2]. Кожне торгове підприємтво наповнює ці напрямки власними соціальними проектами.
Економічна відповідальність підприємства, як правило, прийнято асоціювати з місією фірми, здійсненням випуску продукції або наданням послуг, необхідних суспільству. Реалізація своєї місії, дозволяє задовольняти потреби суспільства та забезпечувати отримання прибутку як результату його діяльності. Місією КП «Володимирський ринок» є:
1. Задоволення потреб споживачів високоякісними товарами та послугами. Ми прагнемо перевищити очікування споживачів.
2. Надання можливості для повної самореалізації наших співробітників. Ми несемо відповідальність за визнання людської гідності працівників, їх долі в нашому успіху, відбір з їх числа продавців з професійними компетентностями щодо реалізації товарів, водночас, доброзичливих та комунікабельних, тих, хто створює позитивний імідж ринку.
3. Отримання прибутку. Однак ми не ставимо собі за мету отримання прибутку заради прибутку. Нам необхідний прибуток для власного розвитку і реалізації наших цілей.
4. Принесення користі суспільству, в якому ми працюємо. Ми реалізуємо це шляхом створення високих стандартів високопрофесійного торговельного бізнесу, наполегливої праці заради задоволення запитів наших споживачів, а також шляхом надання допомоги тим сферам суспільного життя, які цього потребують шляхом реалізації соціальних проектів.
До економічної відповідальність КП «Володимирський ринок» відносяться також наступні сфери:
· Реалізація економічних інтересів персоналу;
· Реалізація якісних товарів;
· Контроль якості продуктів у лабораторних умовах;
· Контроль постачальників на відповідність стандартам;
· Реалізація товарів для малозабезпечених громадян в «Соціальному гастрономі »;
· Організація сільськогосподарських ярмарок;
· Постачання товарів в дитячі садочки, медичні заклади, військові госпіталі, де лікуються бійці АТО.
Серед найбільш успішних соціальних проектів Володимирського ринку є постійно працюючий Соціальний магазин. Невеликий за розміром, але з великим вибором необхідних товарів, він багато років радує своїх покупців. У магазині представлений широкий асортимент молочної продукції, ковбас, хлібобулочних і кондитерських виробів, який задовольнить будь-який, навіть самий вимогливий смак. Товар на поличкам магазину постійно оновлюється, тому покупці приносять додому свіжі та якісні продукти. Магазин відкривався в рамках державної програми, яка передбачала, що націнка на основний ассортимент товарів не буде перевищувати 8-14,5% . Протягом всього часу система ціноутворення не змінювалася, тому товари є доступними багатьом киянам. Кожного ранку поспішають з сусідніх домівок робити покупки люди літнього віку, молоді мами та інші малозабезпечені верстви населення[3].
Наступним напрямком соціальної відповідальності є правова відповідальність, яка передбачає ведення законослухняності бізнесу в умовах розвитку ринкових відносин. Діяльність підприємств повинна відповідати очікуванням суспільства, зафіксованим у правових нормах. Правова відповідальність Володимирського ринку базується на безумовному дотриманні законів України, зокрема, «Про захист прав споживачів», а також розпорядчих документів місцевого органу управління – Київської міської державної адміністрації.
До етичної та екологічної соціальної відповідальності КП «Володимирський ринок» слід віднести встановлення етичних відносин підприємств торгівлі з діловими партнерами, постачальниками продукції, прийняття участі в різних акціях, спрямованих на охорону навколишнього середовища. Так, зокрема, 24 березня 2018 році Володимирський ринок долучився до акції Година Землі, вимкнувши о 20:30 світло на одну годину[4].
Це щорічна міжнародна екологічна ініціатива, яку проводить Всесвітній фонд дикої природи (WWF). Вона діє останньої суботи березня й закликає всіх вимкнути світло на одну годину, щоб знизити використання ресурсів землі, що негативно впливає на клімат та призводить до світлового забруднення.
Таким чином, соціальна відповідальність підприємства КП «Володимирський ринок» реалізується за трьома напрямками з урахуванням сучасних викликів розвитку світової роздрібної торгівлі і є важливим чинником для збереження стійкості розвитку свого торгового бренду.
Список використаних джерел:
1. Global retail trends 2018 / KPMG // Global Consumer & Retail.- 2018.- March / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://assets.kpmg.com/content/dam/kpmg/xx/pdf/2018/03/global-retail-trends-2018.pdf
2. Римар І. А., Бай С. І. Соціальна відповідальність підприємств торгівлі: світовий досвід і перспективи її нарощування в Україні / І. А. Римар, С. І.Бай // Науковий вісник Полтавського університету економіки і торгівлі. – 2010.- № 5 (44). –.С.135-140.
3. Офіційний сайт КП «Володимирський ринок» / Новини [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.kpvr.com.ua/index.php?route=blog/latest&page=2
4. Екологічна ініціатива на Володимирському ринку / Природоохоронна акція «Година Землі» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.kpvr.com.ua/index.php?route=blog/article&article_id=140