Деркач О.М.,
магістрант, ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
ДОСЛІДЖЕННЯ ПОРУШЕНЬ ПРИНЦИПІВ СОЦІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ КОМПАНІЯМИ, ЯКІ ПОЗИЦІОНУЮТЬ СЕБЕ ЯК СОЦІАЛЬНО ВІДПОВІДАЛЬНІ
Для дослідження порушень принципів соціальної відповідальності компаній, які позиціонують себе як соціально відповідальні, мною обрано 3 компанії із різних сфер діяльності, а саме Apple Corp., Volkswagen Group та Valeant Pharmaceuticals International. У сучасному світі споживачам потрібно більше ніж просто високоякісні продукти та послуги, наразі для них пріоритетом є корпоративна відповідальність компаній, клієнтами яких вони є, оскільки ці компанії чинять вплив на соціальні змінні через свої бізнес переконання, діяльність та соціальний ефект.
Основою того, що ми вважаємо сучасним визначенням соціальної відповідальності бізнесу, зорієнтовано на «Піраміду корпоративної соціальної відповідальності» Арчі Керолла. У цій піраміді корпорація має чотири типи відповідальності. Перша і найбільш очевидна є економічна відповідальність, тобто бути рентабельною компанією. Другою є юридична відповідальність, що проявляється у дотриманні законів, встановлених суспільством. Третім типом, що тісно пов’язаний з другим є етична відповідальність, яка означає, що потрібно вчиняти правильно, навіть якщо компанія не зобов’язана робити це за законом. Четвертим типом виділяють благодійну відповідальність. Її ще називають філантропічною, що найкраще описується ресурсами, які вкладаються корпораціями в соціальні, освітні, рекреаційні або культурні цілі. [1]
Порушення принципів соціальної відповідальності обраних компаній
Apple. Незважаючи на величезні суми грошей у верхній частині ланцюжка постачання компанії Apple, працівники, які роблять їхню продукцію, стикаються з безліччю зловживань: низька заробітна плата, надмірні та неоплачені понаднормові години, які перевищують легальні обмеження, довготермінове опромінення токсичними хімікатами без належного захисту обладнання, небезпечне робоче середовище, включаючи заблоковані та закриті виходи, інтенсивний психологічний тиск та використання примусової робочої сили учнів. За офіційними даними, довгі години роботи, надзвичайно низька заробітна плата та робоче середовище під високим тиском призвели до росту кількості самогубств, починаючи з 2010 року, працівників Foxconn, одного з найважливіших постачальників Apple. Протягом року було скоєно 18 спроб самогубства, 14 з яких закінчилися смертю. За наступні два роки ще шестеро працівників було вбито внаслідок вибухів на фабриках iPad. За даними «The New York Times», керівництво Apple було попереджене про небезпечні умови всередині принаймні одного із заводів, але нічого не зробило, для того щоб запобігти смертельному вибуху. [2]
Volkswagen. У 2015 році Американське агентство з охорони навколишнього середовища (EPA) виявило, що Volkswagen вдався до шахрайських дій, фальсифікуючи дані щодо забруднюючих довкілля викидів своїх автомобілів. Відповідно до EPA, в реальних умовах експлуатації автомобілів рівень забруднюючих речовин у 40 разів перевищував нормативи, тоді, як під час випробувань EPA, автомобілі відповідали чинним вимогам. Протягом семи років, за допомогою спеціального електронного перемикача «Defeat Device» з відповідним програмним забезпеченням Volkswagen подавав занижені показники забруднюючих викидів своїх автомобілів, вводячи в оману клієнтів і надаючи суспільству викривлену інформацію про начебто використання компанією у виробництві надійної для довкілля технології Clean Diesel, що не відповідало дійсності. Етична теорія, що застосовується до вищезазначеного випадку, полягає у необхідності моральної відповідальності бізнесу за дотримання етичних стандартів. [3] Відповідно до ділової етики Канта, бізнес зобов'язаний виконувати етичні аспекти збереження на ринку. Але Volkswagen знехтував положеннями цієї теорії, ставши правопорушником. Утилітаризм - це етична теорія, яка описує правильність і неправильність, засновану на результатах. У цьому конкретному випадку результат мав негативний вплив на клієнтів, які створили безліч неприємних наслідків для Volkswagen. Досить безвідповідальна політика для компанії, яка працює в галузі випуску «автомобілів для народу» та претендує на першість у 21-му сторіччі поряд з всесвітньовідомими компаніями з Toyota та General Motors, постачаючи на ринок також автомобілі преміум-класу та класу «люкс».
Valeant Pharmaceuticals. Ще одна етична проблема виникла з формуванням цін на ліки фармацевтичними компаніями-монополістами. Заснована в Каліфорнії в 1959 році як ICN Pharmaceuticals, компанія Valeant протягом короткого періоду часу в 2015 році стала найдорожчою компанією [6]. Згідно з офіційною інформацією «The New York Times», Valeant «більш ніж вчетверо» збільшила ціни на життєво важливі для пацієнтів препарати: Cuprimine (для 30 000 пацієнтів у світі з хворобою Вільсона); Isuprel - для лікування астми та серцевих захворювань, ціну збільшено на 500%, Nitropress - для лікуванні високого тиску, ціну збільшили на 200%, Glumetza - ліки для лікування діабету – ціну було збільшено на 800 %. Варіанти цінової стратегії Valeant, моделі зростання та методи обліку не є етичними в жодному аспекті. [4]
Із вищесказаного можна зробити висновок, що в сучасних умовах соціальна відповідальність у бізнесі значно змінилася і потребує як рішень добровільного характеру на рівні окремих організацій, так і обов’язкових схем на регіональному, національному і навіть на транснаціональному рівнях. Кожне підприємство зобов’язане слідувати етичному кодексу у своїй поведінці і пам’ятати, що залучення неетичних видів діяльності заради отримання прибутку, зазвичай псує імідж компанії, а разом із ним знижується і її гудвіл.
Список використаних джерел:
1. Pyramid of Corporate Social Responsibility [Електронний ресурс]. – 2010. – Режим доступу до ресурсу: https://www.growyourgiving.org/giving-blog/pyramid-corporate-social-responsibility.
2. Case Study: Apple Inc. (China) [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://wsr-network.org/what-is-wsr/csr-and-msis/case-study-apple-inc/.
3. Volkswagen Emission Scandal [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://businessethicscases.blogspot.com/2017/11/volkswagen-emission-scandal_11.html.
4. The Valeant Pharmaceuticals Case [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://sevenpillarsinstitute.org/valeant-pharmaceuticals-case/.