Тимошенко Т. М.
магістрантка,
Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
ТРЕНДИ РОЗВИТКУ КОНСАЛТИНГОВИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ
Беззаперечним є зростання інтересу до діяльності консалтингових підприємств в наукових та ділових колах. Розвиток ринку консалтингових послуг, відносини між клієнтами та консультантами, критерії оцінки консалтингових продуктів, чинники ефективності та результативності надання консалтингових послуг на сьогодні є найбільш обговорюваними темами.
Особливий предмет відносин з приводу надання консалтингових послуг обумовлює складність та багатоаспектність ринку. Головними ознаками та особливостями створення консалтингового продукту та його подальшої реалізації є:
- надання консалтингової послуги здійснюється, як правило, юридичними особами або фізичними особами-підприємцями, але консалтингові послуги можуть і надаватися юридичними особами публічного права відповідно до чинного законодавства;
- переважно оплатний характер консалтингової послуги;
- невіддільність послуги від її виконавця;
- відсутність завершеної матеріальної форми, тобто консалтингова послуга не має уречевленого результату;
- ексклюзивність послуги;
- неможливість надання консалтингової послуги третіми особами;
- відсутність нормативних критеріїв якості надання консалтингових послуг – встановлення їх у кожному конкретному випадку;
- надання консалтингової послуги – інтелектуальна, творча, професійна діяльність фізичної особи;
- інноваційний характер консалтингової послуги;
- корисний результат наданої консалтингової послуги не завжди співпадає з очікуваним;
- можливість отримання корисного результату для замовника різними методологічними шляхами; настання корисного результату від послуги можливе через певний проміжок часу.
Функціонування ринку консалтингових послуг в Україні пов’язано з рядом обмежень. За дослідженнями [2], в нашій країні виокремлюють декілька обмежень, які поки що не дають змоги ринку стрімко розвиватися, серед яких: низька поінформованість щодо надання консалтингових послуг та складність в отриманні об'єктивної інформації; недовіра до консалтингу загалом, що зумовлено не завжди достатнім рівнем професіоналізму з боку консультантів; невисокий рівень інтеграції українських консультаційних компаній в міжнародні консультаційні структури й об'єднання; низька активність професійних об'єднань на консультаційному ринку; низький рівень звернення до консалтингових компаній; недостатній рівень фінансової грамотності керівників; відсутність інформації, що пояснює доцільність, необхідність і переваги використання таких видів послуг у поточних умовах ринку.
Відповідно до даних Державного комітету статистики України вітчизняний консалтинговий ринок оцінюється майже у 3 млрд. дол. і динаміка приросту відповідає 40-45% за рік. При цьому 76,7% ринку припадає на консультаційні послуги підприємствам, 19,7% – на інформаційний консалтинг, а лише 3,7% – на навчання персоналу [4].
Сьогодні найбільш ємними сегментами консалтингового ринку є [3]: управлінський консалтинг – 30,9% (105 млн. дол.); консалтинг у сфері інформаційних технологій – 27,1% (92 млн. дол.); юридичний консалтинг – 15,3% (52 млн. дол.); фінансовий консалтинг та аудит – 10,6% (36 млн. дол.).
Досить велику активність на ринку мають компанії та індивідуальні консультанти, які «торгують знаннями», проводять семінари, конференції, організовують курси та клуби. Ця маркетингова діяльність переросла в окремий бізнес-напрямок, основу якого складає навчальне консультування.
Однак потрібно зауважити, що великий сегмент ринку пов'язаний с малими та середніми підприємствами (далі – МСП) не є охвачений діючими константантами. Причини відмови МСП від послуг консультантів: відсутність потреби у послугах консультантів (50%); недостатність фінансових засобів підприємства, висока вартість послуг консультантів (19,7%); самостійне розв’язання питань (18,2%); неналежна обізнаність з даного питання серед керівництва компаній (7,6%). При цьому 51% МСП, які не користувались послугами консалтингу, визнають наявність на підприємстві проблем, які б могли вирішити з допомогою консультантів. Так, 43,2% відчувають нестачу в послугах консультантів у сфері управлінського консалтингу, а 49% МСП, що не вдаються до послуг консалтингу, не вважають за потрібне користуватись ними і в подальшому. Тому можна стверджувати, що ємність ринку може збільшена за рахунок потенційних, незалучених клієнтів в обличчі МСП.
Сучасний період характеризується відкритістю, зрозумілістю консалтингових компаній для всіх стейкхолдерів: інвесторів, кредиторів, що позитивно впливає на ділову репутацію, активність і зростання фінансових показників консалтингових фірм. В цілому з огляду на зміни тенденцій ведення бізнесу все більше українських компаній приходять до розуміння важливості та необхідності використання консалтингових послуг [1]. Тому вітчизняним консалтинговим компаніям потрібно зосередити основні зусилля на перспективах, які ефективно вплинуть на бізнес і економічний стан країни в цілому.
Список використаних джерел:
1. Відновлення ринку консалтингу почнеться вже в 2018 році (07.08.2017): сайт «Незалежний аудитор»/ [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://n-auditor.com.ua/uk/novini/finansi/item/66877-відновлення-ринку-консалтингу-почнеться-вже-в-2018-році.html
2. Гузар Б.С. Проблеми функціонування ринку консалтингових послуг в Україні / Б. С. Гузар, О. В. Шупило // Уманський національний університет садівництва/ [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://journal.udau.edu.ua/assets/files/89/Ekon/Ukr/8.pdf
3. Євтушенко Н. О. Компаративний аналіз поняття «консалтингова взаємодія» / Н. О. Євтушенко // «Економіка. Менеджмент. Бізнес» № 1 (19). – 2017 /[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://journals.dut.edu.ua/index.php/emb/article/viewFile/1451/1384.
4. Нормативно-правове регулювання консалтингових послуг для малого підприємництва // Інформаційний ресурс Інформаційного агентства NovA/[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://konsultat.info/index.php?o=97&l=2
5. Survey of the European Management Consultancy 2016/2017 / FEACO/ [Електронний ресурс]. –Режим доступу: http://www.feaco.org/sites/default/files/sitepagefiles/Feaco%20Survey.2016-2017.pdf