Лук’яненко Н.В.,
магістрантка Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
УПРАВЛІННЯ КРЕДИТОСПРОМОЖНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА ЯК ОСНОВА СТАЛОГО РОЗВИТКУ В РИНКОВИХ УМОВАХ
В умовах розвитку ринкової економіки, який активно прогресує в Україні, залучення кредитних ресурсів у процесі господарської діяльності підприємств є виправданим та доцільним фінансово-управлінським рішенням. Залучення позикових коштів дозволяє суб’єктам господарської діяльності не тільки оперативно вирішувати нагальні питання операційної діяльності, а й дає можливість планувати та реалізовувати розвиток та розширення бізнесу у довгостроковій перспективі навіть за відсутності власних вільних ресурсів.
Втім, кожне підприємство має нести відповідальність за вчасне виконання взятих на себе фінансових зобов’язань. Тож ефективне управління кредитоспроможністю підприємства набуває ключового значення як запорука стабільного та надійного фінансового стану підприємства та основа його довготривалого та сталого розвитку. Це є одним з найважливіших завдань менеджменту підприємства, оскільки неопосердковано впливає на фінансові результати господарської діяльності та перспективи його успішного функціонування.
За даними Державної служби статистики України щодо фінансових результатів діяльності підприємств України за останні п’ять років, з року в рік більше чверті підприємств були збитковими[1]. Хоча в останні три роки ситуація дещо покращилась, це питання залишається дуже гострим, адже у 2017 році 27,5% підприємств отримали збиток. І одним з чинників, які вплинули на формування таких результатів є динамічне зростання рівня поточних зобов’язань та забезпечень підприємств.
Згідно законодавчого визначення та за своєю економічною сутністю кредитоспроможність визначається як «наявність у позичальника (контрагента банку) передумов для отримання кредиту та його здатність повернути кредит і відсотки за ним у повному обсязі та в обумовлені договором строки» [2]. Виходячи з даного визначення, сутність управління кредитоспроможністю підприємства можна охарактеризувати як комплекс організаційних та фінансових рішень і дій менеджменту, пов’язаних із безперервним забезпеченням ефективності діяльності підприємства для залучення позикових ресурсів, їх повного та своєчасного повернення із сплатою відсотків за користування послугою кредитування.
Ефективне управління кредитоспроможністю підприємства має на меті підтримання такого її рівня, щоб кредитори були готові надавати підприємству кошти у необхідних йому обсягах та в потрібний час і на вигідних та зручних для позичальника умовах. Підприємство в свою чергу має бути здатним виконати свої зобов’язання щодо погашення основної суми боргу та відсотків за ним у поточному та перспективному періодах.
Для досягнення такого рівня ефективності у суб’єкта господарювання повинен бути розроблений та задіяний такий механізм управління кредитоспроможністю, який би дозволяв підтримувати встановлений та необхідний рівень кредитоспроможності за рахунок своєчасного реагування на зміну внутрішніх та зовнішніх умов діяльності компанії. «Безпосередньо сам процес реалізується за допомогою методів планування, регулювання та контролю шляхом впливу на відповідні важелі, з дотриманням визначених принципів та за підтримки нормативного й інформаційного забезпечення» [1; 21].
Якщо поглянути на кредитоспроможність підприємства з точки зору інших учасників ринкових відносин, таких як кредитні установи, постачальники товарів та послуг, то її стабільний та високий рівень є одним з найважливіших факторів, які впливають на їх бажання та готовність працювати з компанією на зручних та лояльних для неї умовах, адже саме кредитори несуть на собі ризики неповернення позичальником наданих йому ресурсів. Тож ефективне управління своєю кредитоспроможністю надає підприємству широкі можливості взаємовигідної співпраці з контрагентами та забезпечує впевненість у майбутньому.
Підводячи підсумки, можна сміливо стверджувати, що якісне управління кредитоспроможністю забезпечує підприємству можливість оперативно та ефективно реагувати на щоденні виклики ринкової економіки, гнучко адаптуватися до постійних змін зовнішнього економічного середовища та бути готовим і здатним до продуктивного, успішного та неперервного розвитку свого бізнесу в майбутньому.
Список використаних джерел:
1. Баюра Д.О. Організаційно-економічний механізм управління кредитоспроможністю підприємства в умовах ринкової невизначеності / Д. О. Баюра, І. В. Подшивалов // Теоретичні та прикладні питання економіки. – 2016. – Вип. 2. – С. 14–23. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Tppe_2016_2_4.
2. Положення про порядок формування та використання банками України резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями // Постанова Правління Національного банку України від 25.01.2012 р. № 23. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0231-12
[1] Чистий прибуток (збиток) підприємств за видами економічної діяльності. URL: http://www.ukrstat.gov.ua/