Кочук С. І.,
аспірант кафедри економічної теорії,
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана”
АЛГОРИТМ РЕАЛІЗАЦІЇ СТРАТЕГІЧНИХ ПРІОРИТЕТІВ ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ ДЕРЖАВИ
Однією з основних проблем уповільнених темпів регуляторних реформ є відсутність єдиного стандарту та алгоритму узгодження та реалізації стратегічних пріоритетів соціально-економічного розвитку та конкретних напрямків регуляторної економічної політики.
У відповідності із загальноприйнятими етапами визначення напрямків, змісту та характеру економічної політики в цілому, та регулятивної зокрема, проведено прогнозно-аналітичне оцінювання ефективності попередньої стратегії розвитку та визначення сценаріїв розвитку національної економіки у майбутньому. Вивчення місця та ролі країни у світовій економіці, рівня її конкурентоспроможності, ступеню фактичного використання конкурентних переваг, позитивних та негативних тенденцій у національній та світовій економіці, наявних та перспективних структурних зрушень в економіці та гальмуючих факторів, , призвело до висновку, що «змішана» модель розробки та реалізації державної політики найбільш відповідає як стартовим умовам поточної соціально-економічної ситуації, стратегічним цілям та пріоритетам розвитку національної економіки, так і основним напрямкам реалізації стратегічних цілей.
Алгоритм, передусім узгодження стратегічних пріоритетів соціально-економічного розвитку та конкретних напрямків регуляторної економічної політики, та, безумовно, їх реалізації, побудований на принципах комплексності, системності, несуперечності всіх ключових елементів.
Блок 1 «Загальностратегічний». Основне завдання щодо визначення напрямку економічної політики – це узгодження базових цінностей у суспільстві, світових та загальноєвропейських трендів соціально-економічної політики держави та місії, принципів та пріоритетів регуляторної економічної політики в Україні.
Блок 2 «Стратегічно-тактичний». На цьому етапі реалізації регуляторної економічної політики говоримо про «стратегічні речі» - місію, принципи, пріоритети регуляторної економічної політики в Україні, її відповідності стратегії національного розвитку. З іншого – даний блок включає аналіз основних поточних проблем, визначення конкретних проектів та програм, характеристику джерел фінансування та ресурсного забезпечення регуляторної політики, а, головне, виокремлення цільових показників, етапів та ефективності її реалізації. Звідси і основне завдання даного блоку – визначення, які саме господарські відносини слід регулювати, окреслення методології регулювання та оцінювання результативності регуляторної економічної політики.
Блок 3 «Оціночно-прогностичний». Даний блок алгоритму реалізації та узгодження стратегічних пріоритетів та регуляторної економічної політики в Україні, передбачає не лише корегування (за необхідності) термінів та послідовності етапів реалізації регуляторних трансформацій, але й оцінку її ефективності, виходячи з певних цільових показників та індикаторів.
Запропонований алгоритм, дозволяє мінімізувати негативний вплив тих регуляторних ініціатив та традицій, що були реалізовані протягом останніх десятиліть; забезпечує доступ до аналізу взаємозв’язку між загально стратегічними цілями соціально-економічного розвитку країни та конкретними напрямами регуляторної економічної політики; уможливлює об’єктивну оцінку ефективності регуляторної політики та стратегічний прогноз її впливу.
Лише комплексний підхід, який оцінює вплив регуляторного акту / процесу від базисних цінностей в суспільстві, світових трендів, наявних ресурсів та місії регуляторної політики до оцінювання впливу на бізнес та суспільство, державну та місцеву владу, національну та локальну економіку забезпечать продуктивну реалізацію регуляторних реформ в контексті європейського вектору розвитку.
Список використаних джерел:
1. Transition report 2016-2017 // EBRD 2016 // Режим доступу: http://2016.tr-ebrd.com/countries/
2. Ляпін Д. Щодо актуальних проблем регуляторної політики України та напрямів їх вирішення у 2018 році // Аналітична записка // Національний інститут стратегічних досліджень Режим доступу до ресурсу http://www.niss.gov.ua/articles/2903/
3. Міняйло Н. Гроші на бізнес від держави. В розвинених країнах уряди дають дешеві кредити малим підприємствам // Електронний ресурс // Режим доступу до ресурсу: http://texty.org.ua/pg/article/editorial/read/77577/Groshi_na_biznes_vid_derzhavy_V_rozvynenyh
4. Методичні рекомендації з перегляду регіональних регуляторних актів //Державна регуляторна служба України // Режим доступу до ресурсу: http://www.drs.gov.ua/deregulation/metodychni-rekomendatsiyi-z-pereglyadu-regionalnyh-regulyatornyh-aktiv/