Васько Я.В.
магістрантка, факультет міжнародної економіки та менеджменту
ДВНЗ “КНЕУ імені Вадима Гетьмана”
ФІНАНСОВИЙ АУТСОРСИНГ ЯК МЕХАНІЗМ ПІДВИЩЕННЯ ГЛОБАЛЬНОЇ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ТНК
У період глобалізації в якому ми живемо дуже важливо швидко реагувати на миттєві зміни в різних сферах. Тому, коли ми говоримо про глобальні компанії, транснаціональні корпорації фактор змін має для них велике значення, бо від цього залежить фінансові витрати, світові рейтинги і можливість витримати велику конкуренцію і тримати свою нішу на ринку далі.
Аутсорсинг – одна з найпоширеніших форм взаємодії та кооперації, яка стала вирішенням проблем, які виникають в компанії.
Загалом поняття «аутсорсинг» («outsourcing») англомовного походження (точніше – це скорочення англійського терміна «outside source using», або «outside resourcing», що означає застосування (використання) зовнішніх джерел або ресурсів) [1]. Вперше він зʼявився у практичній діяльності в 1962 р., коли було засновано Electronic Data System Corporation (EDS) [2].Суть створення компанії було в тому, щоб стати віддаленим ІT-відділом для багатьох банків, і саме ця компанія стало піонером в економічній галузі.
Аутсорсинг найчастіше поділяють на внутрішній (угоди укладаються в середині країни), або інколи його називають інсорсинг (insourcing), та іноземний (з іноземними контрагентами) [3]. Серед іноземного аутсорсингу виокремлюють офшоринг (offshoring) – перенесення окремих бізнес-процесів в іншу країну. Причина офшорингу – уникнення оподаткування або низька вартість робочої сили.
Говорячи про механізм підвищення глобальної конкурентоспроможності ТНК то фінансовий аутсорсинг є гарним інструментом для цього. Тому метою аутсорсингу полягає у зниженні собівартості виробництва продукції та одночасного підвищення її якості за рахунок концентрації на основних функціях; підвищення гнучкості підприємства; зниженні невиробничих витрат. Тобто аутсорсинг має значний вплив на конкурентоспроможність транснаціональних корпорацій [4].
Також варто згадати, що раніше головним джерелом конкурентних переваг на ринку були певні характеристики або властивості товару чи послуги, які пропонує компанія, то на сучасному етапі – це бізнес-процеси компанії, які лежать в основі створення цінності бізнесу. Таким чином, функціональний підхід був змінений на процесний. Це означає, що на аутсорсинг можуть передаватися будь-які функції та бізнес-процеси, а компанія залишає лише ті, які створюють максимальну цінність продукту. Проте не зважаючи на високу ефективність аутсорсингу, він є достатньо ризикованим способом ведення бізнесу через те, що пов’язаний з радикальними змінами у системі господарювання підприємства[5].
Таким чином, світовий ринок аутсорсингу фінансових послуг продовжує стабільно зростати і перетворюється в глобальний механізм. До основних тенденцій його розвитку можна віднести його динамічне зростання, передача певних функції в аутсорсинг європейськими компаніями в інші країни, зниження вартості фінансових послуг. Що стосується українського бізнесу, то процес застосування аутсорсингу фінансових послуг відбувається повільно. Однак, вважаємо, що загострення конкуренції на внутрішньому ринку, розвиток інтеграційних процесів сприятиме активізації використання аутсорсингу підприємствами з метою досягнення конкурентних переваг.
Список використаних джерел:
1. Бравар Ж., Морган Р. Ефективний аутсорсинг: розуміння, планування та використання успішних аутсорсингових відносин / пер. з англ. ; Ж. Бравар, Р. Морган. – Дніпропетровськ : Баланс Бізнес Букс, 2007. – 288 с.
2. Микало О. І. Підходи до визначення терміна «аутсорсинг» / О. І. Микало // Економічний вісник НТУУ «КПІ». – К., 2010. – С. 111–115.
3. Hira, Ron, and Anil Hira. Outsourcing America : Whatʼs behind Our National Crisis and How We Can Reclaim American Jobs? – New York : AMACOM, 2008. – P. 67–96.
4. Davies P. Whatʼs This India Business?: Offshoring, Outsourcing, and the Global Services Revolution / P. Davies. – London : Nicholas Brealey International, 2004
5. Дідух О. В. Сутність аутсорсингу та перспективи його застосування в Україні / О. В. Дідух // Економічний простір. – 2011. – №54. – С. 173-182.
6. Микало О. І. Аналіз та класифікація форм аутсорсингу: [Електронний ресурс] // Економічний простір. – № 37. – 2010. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Ekpr/2010_37/Statti/25.pdf