Гриб О.М.,
магістрантка Інститут бізнес-освіти
ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
РОЛЬ МОТИВАЦІЇ ПЕРСОНАЛУ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Сучасна система управління персоналом ґрунтується на тому, що люди є найважливішим економічним ресурсом підприємства, джерелом його прибутків, конкурентоспроможності та процвітання. Отже, головним завданням керівників має стати створення ефективної системи мотивації. Вдало розроблена і впроваджена система мотивації – це не лише ефективний інструмент управління персоналом, а і засіб досягнення головних цілей компанії.
На практиці більшість керівників перевагу віддають матеріальній мотивації. Звісно, матеріальна складова важлива, але без комплексного підходу до системи мотивації, використання нематеріальних методів складно добитися високої результативності, відданості та лояльності працівників. Саме тому нематеріальній мотивації приділяється все більше уваги як з боку фахівців з управління персоналом, так і з боку керівників.
Для того, щоб мінімізувати вплив матеріальних чинників на мотивацію співробітників, важливо сформувати таку систему заохочення, яка б спонукала їх до досягнення високих показників. Це можливо лише у тому випадку, коли функції і завдання максимально відповідають цінностям і очікуванням працівника.
На основі власних досліджень у межах підприємства було виявлено, що на сьогоднішній день, одним з найпотужніших інструментів нематеріальної мотивації є розвиток персоналу. Це пов’язано з прагнення більшості працівників до професійного зростання, засвоєння нових знань, нових видів робіт. Важливо розвивати у співробітників саме ті компетенції які принесуть користь бізнесу та позитивно вплинуть на фінансовий стан підприємства, знизять плинність персоналу, збільшать продуктивність праці, сприятимуть кар’єрному зростанню персоналу.
Розглянемо сучасні методи мотивації, пов’язані з навчанням і розвитком персоналу, й імплементація яких сприятиме формуванню конкурентних переваг підприємства на ринку.
1. Нові методи навчання. Розвиток потенціалу нерозривно пов’язаний з навчанням. Поява нових програм навчання усередині підприємства підтверджує цю тенденцію: організації запроваджують свої методи, створюють зручні системи навчання. Наприклад, Є. Бондаренко, директор Академії ДТЕК, у своїй книзі «HR без бюджету» [1] пропонує проведення щотижневих корпоративних заходів, коли співробітники, які проходили навчання за межами підприємства (тренінги, семінари тощо), діляться отриманими знаннями з іншими співробітниками підприємства – готують доповідь чи презентації для виступу. За належної підтримки керівництвом такий метод навчання може давати високий навчальний ефект за мінімальних витрат.
На нашу думку, цей метод є дуже ефективним. По-перше, створюються нові, додаткові можливості для розвитку та комунікації. По-друге, людина, яку направили на навчання, відповідально ставитиметься до своєї місії, адже потрібно буде поділитися знаннями з колегами. До того ж у такий спосіб можна проявити себе в ролі переконливого спікера та отримати авторитет серед колег і керівництва, або розвивати навики ефективної презентації для людей, які уникають публічних виступів. Причому успішність цього підходу залежить від мотивації працівників до розвитку та вміння осіб, які презентують нові знання, зацікавити, донести інформацію, переконати у важливості використання нових знань, підходів, методів і процедур на практиці.
2. Розвиток емоційного інтелекту. Наступним трендом в управлінні персоналом є розвиток емоційного інтелекту та забезпечення емоційного комфорту співробітників. Важливо створити сприятливі умови для розвитку цих якостей всередині підприємства. Для керівника важливо у будь-якій ситуації зберігати спокій і врівноваженість, мислити логічно, бути впевненим у собі та переконливим. Варто зазначити, що чим вищим є рівень управління, тим сильнішим є вплив емоцій на результат [2]. У зв’язку з цим, уміння керівників встановлювати психологічний контакт, переконувати людей, вести їх за собою, будувати безконфліктні взаємовідносини багато в чому визначають можливість досягнення стратегічних цілей, а отже, забезпечення високого рівня конкурентоспроможності підприємства.
3. Знання ділового етикету. У сучасному діловому світі професійні знання є дуже важливими, але не завжди достатні для досягнення успіху. Надзвичайно важливими є вміння взаємодіяти з іншими, демонструючи при цьому хороші манери, а також здатність створювати комфортне робоче середовище. Керівник, як ніхто інший, повинен уміти володіти собою, демонструвати витримку, доброзичливість і такт. Знання ділового етикету – одна з основ управлінського успіху. Ділова етика є одним з головних «знарядь» формування іміджу компанії.
4. Вільне спілкування іноземним мовами. Вивчення іноземних мов і вільне спілкування ними є потужним інструментом розвитку співробітників і підвищення їх конкурентних переваг.
5. Управління в стилі «коучинг». Керівник повинен володіти інструментами коучингу з метою ефективного управління персоналом. На сьогодні коучинг є прогресивним і дієвим методом управління, який сприяє розвитку потенціалу співробітників і трансформує їх у ефективних, мотивованих і натхнених людей.
6. Менторство. Метод розвитку персоналу, що ґрунтується на взаєминах, в яких більш досвідчений і обізнаний співробітник допомагає в роботі менш досвідченому. Менторські взаємини за своєю природою сприяють кар’єрному зростанню і дають переваги всім сторонам навчання. Наставник розвиває навички управління, підвищує свій статус в компанії, формує репутацію професіонала і довіру в колег, бере участь у формуванні професійної команди. Співробітник отримує своєчасну допомогу на етапі адаптації, що дозволяє швидше і простіше пристосуватися до організації, отримує підтримку у вирішенні складних робочих завдань, у професійному та кар’єрному розвитку. Це сприяє стабілізації колективу, зниженню плинності персоналу, формуванню на підприємстві команди висококваліфікованих і лояльних співробітників.
Отже, питанням мотивації та розвитку персоналу потрібно приділяти особливу увагу, адже професійний та мотиваційний потенціал співробітників підприємства значно впливає на його фінансову успішність та конкурентоспроможність на ринку.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Бондаренко Е. HR без бюджета. Делайте больше за счет меньшего. 49 идей при минимальном бюджете / Е. Бондаренко. – Днепропетровск: Баланс Бизнес Букс, 2014. – 224 с.
2. Гоулман Д. Эмоциональный интеллект. Почему он может значить больше, чем IQ / Д. Гоулман. – М.: Манн, Иванов и Фербер, 2013. – 560с.